وقتی به این جمله از کتاب برخوردم:

استعمار یعنی تعطیلی فکر، نه به آن معنی که اجازه ندهند شما فکر کنید، بلکه به آن معنی که فرصت ندهند شما فکر کنید. استعمار نو، استعمار رسیدن به جواب ، قبل از رسیدن به سوال است.

خیلی تهییج شدم به خوندن کل کتاب. و یقین پیدا کردم که رزق محرم امسالم هست.

عنوان این کتاب : "تربیت دینی کودک" هست تالیف آیت الله حائری شیرازی.

قصه ای داره خریدن این کتاب که برام جالب بود و ان شا الله در انتهای مطلب بهش اشاره میکنم. اما شبک پرداختن به مطلب در این کتاب بسیار سبکی علمی هست که این سبک رو اغلب متفکرین صاحب اندیشه اسلامی در پیش میگیرن. یعنی مشخصه انسانی اهل تعقل قرآنی کتاب رو نوشته نه انسانی که عقلانیتش از راه تجربه کسب شده.

به خاطر این سبک پردازشش به موضوع همت کردم به خوندنش.

یه مثال میزنم تا بدونید فرق این کتاب در پرداختن به موضوع تربیت با سبک های رایج تجربه گرا چی هست.

ایشون هر باب و فصل و موضوعی رو که شروع میکنن سعی میکنن اول اصول و کدی رو با تطابق های آیات و روایت جا بندازن. بعد نشانه هایی رو مطرح میکنن تا درک دقیق تری صورت بگیره، مثلا در باب تشویق و تنبیه کودک اول این اصل رو بحث میکنن که فلسفه تنبیه و تشویق برای "رشد عقل" در کودک هست.

خب این یک اصل هست. باید خوب بفهمیمش. بعد برای اینکه در روش، به خطا نریم میفرمایند مثلا تنبیه باید به مرور از شدت کاسته بشه. اگر مع شد و شما برای کنترل کودک هر بار بر شدت تنبیه افزایش دادی بدون داری به راه خطا میری. داری خطا عمل میکنی که هر بار مجبوری شدت تنبیه رو افزایش بدی تا کودک رو کنترل کنی.

من واقعا از این سبک پردازش به موضوع لذت میبرم. مولف برای شعورت احترام قائله. در عین اینکه داره برای تربیت کودکت مینویسه، به فکر تربیت تو هم هست. میخواد شعورت رو به میدان بیاری.

بر عکس تفکر غربی و جزء گرا که میخواد تا جزئیات تمام مسائل رو بهت بگه. این همون استعمار نوین هست.

یعنی تو فکر نکن. من بهت جواب میدم.

هیچوقت این روش رو دوست نداشتم. و مخاطبان من همواره در خوندن مطالب من براشون سوال پیش می اومده. و من دوست داشتم این سبک و روش رو. من هدفم این بوده که ذهن مخاطبانم دچار چالش بشه. و اغلب ارتباطم با مخاطبانی که به چالش ذهنیشون توجه میکردن و تلاش میکردن و نظر میذاشتن توجه بیشتری کردم.

شب تاسوعا رفته بودم هیئت با خانم بچه ها. دم ورودی مردونه دیدم کتاب میفروشن. سلام گرمی با فروشنده کردم و یه گپ مختصری زدیم و مشغول برانداز کردن کتاب ها بودم که خانمم اومد و گفت قسمت خانمها پر شده. درب رو بستن.

مسول فروش کتاب ها وقتی یه نوزاد بغل خانمم و یه کودک کنار من دید این کتاب رو گرفت به سمتم و گفت با توجه به این که بچه هم داری به نظرم خوبه این کتاب رو مطالعه بکنی. کتاب خیلی خوبی هست.

یه نگاه به سر فصل هاش و نویسنده اش انداختم و خریدمش. و چون حدود 11.30 شب بود و قسمت نه هم جا نبود. دیگه به هیئتی دیگه نرفتیم و اومدیم خونه. چون حال بچه هم خیلی مساعد نبود.

بعد از مطالعه بخشی از کتاب واقعا این کتاب رو رزق محرم امسال و شب تاسوعا که به نام حضرت ابوالفضل العباس هم هست میدونم.

گفتم معرفیش کنم شاید بدرد مخاطبان اینجا بخوره.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نمونه سوالات گردشگری سلامت فنی حرفه ای خریدار انواع تیوب و تایر فرسوده وبلاگ تحصیلات تکمیلی کرج بلور شلوغ پلوغ 8P2VJWVگالری عکس فارض نت من.ساده سه پایه نقاشی آکوژا_اجاره ۰۹۳۵۷۲۵۷۲۱۶_۰۲۱۶۶۲۹۱۴۷۸ -۰۹۱۲۹۴۶۴۴۷۰ تلنگر